Wyłożenie projektu modernizacji obrębu Orzeszyn, gm. Piaseczno
Cyfryzacja PZGiK w Powiecie Piaseczyńskim
Proces skanowania operatów technicznych i ich udostępniania do zgłoszeń prac geodezyjnych i kartograficznych rozpoczęliśmy w 2013 roku w ramach pracy własnej. Proces ten został rozłożony na cztery etapy i trwa nieprzerwanie do chwili obecnej. Pierwsze trzy etapy zostały zakończone, zaś prace dotyczące etapu IV nadal są w toku.
W pierwszej kolejności przetworzyliśmy zakresy prac geodezyjnych z map przeglądowych, co trwało ok. 2 lat (2013-2014). Zastosowane oprogramowanie zagwarantowało nam możliwość powiązania operatów technicznych ze zgłoszeniami prac geodezyjnych, co umożliwiło automatyzację obsługi zgłoszeń prac geodezyjnych. Dzięki temu znacznie usprawniliśmy pracę na linii Wykonawca – Organ (PODGiK) oraz ograniczyliśmy biurokrację.
Zmiana przepisów prawa w roku 2014 sprawiła, że po wprowadzeniu płatności elektronicznych sprawnie obsługiwani byli Wykonawcy prac geodezyjnych, którzy już po ok. 15 minutach od dokonania zgłoszenia dysponowali materiałami zasobu geodezyjnego, umożliwiającymi im wyjście w teren i wykonanie pomiarów. Niezwykle przyśpieszyło to procesy budowlane i wszelkie inwestycje na terenie całego Powiatu Piaseczyńskiego.
Równolegle rozpoczęliśmy skanowanie operatów prawnych – jednostkowych (etap I). Etap ten zakończyliśmy ok. 2019 roku. W następnej kolejności przetworzeniu do postaci cyfrowej podlegały operaty trasowe (etap II) i operaty ewidencyjne (etap III), które ukończyliśmy w lipcu 2022 r. Więcej informacji na temat zeskanowanych operatów ewidencyjnych można przeczytać w osobnym ogłoszeniu, pod tym adresem.
Obecnie pracujemy wyłącznie nad ostatnim etapem (etapem IV) skanowania piaseczyńskiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, obejmującym łącznie ok. 50,4 tyś operatów, tj. nad operatami technicznymi przyjętymi do zasobu w latach 2014-2020, nieskutkującymi zmianami w ewidencji gruntów i budynków. Obecnie (lipiec 2022 roku) łączna liczba operatów technicznych nieprzetworzonych do postaci elektronicznej, wciąż wymagających zeskanowania, to ok. 43 tyś. Państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny w Powiecie Piaseczyńskim wg stanu na 30 czerwca 2022 r. obejmuje ponad 90 tyś. operatów geodezyjnych.